Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu tel: +48 512 044 110 mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

JAK WYGLĄDA TRANSPORT KWIATÓW

Kwiaty to bardzo wrażliwy towar i należy obchodzić się z nimi delikatnie. Jak zatem przetransportować kwiaty cięte i doniczkowe tak, aby zachowały swoją świeżość, żywotność i nieskazitelny wygląd? Niezależnie od tego, czy to transport okolicznościowy, czy na dużą skalę. Opowiemy o tym, jak odpowiednio transportować rośliny i jakim samochodem najlepiej to zrobić.

JAK ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWAĆ KWIATY DO TRANSPORTU?

Bus chłodnia lub izoterma to jedno z najlepszych rozwiązań do transportowania kwiatów ciętych i doniczkowych. Jednak sama chłodnia nie zabezpieczy kwiatów przed ewentualnym połamaniem. Dlatego oprócz odpowiedniego samochodu należy przygotować dla roślin transportery. Między innymi służą do tego:

  • wózki duńskie,

  • skrzynki z przegródkami na kwiaty doniczkowe i cięte,

  • proste skrzynki na kwiaty,

  • skrzynki po owocach (raczej na krótki dystans).

Przy transporcie roślin ozdobnych w wózkach duńskich ważne jest, aby kwiaty zostały rozłożone równomiernie (ciężar na każdej z półek powinien być równy). Uchroni to rośliny przed ewentualnym przemieszczaniem się.

Szok dla roślin i zmiana temperatury

Aby uniknąć zwiędnięcia kwiatów przed transportem w auto chłodni należy rośliny przygotować. Najlepiej poprzez tak zwane chłodzenie wstępne, które jest niezbędne dla każdego rodzaju kwiatów. Procedura ta chroni jej przed zaparzeniem podczas przewozu. Chłodzenie wstępne to nic innego jak umieszczenie roślin na kilka godzin w chłodni bez opakowań transportowych (kartony, folie).

Co z dostępem do wody podczas przewozu kwiatów?

Większość kwiatów wytrzyma transport bez dostępu do wody. Jednakże zawsze warto poczytać lub zasięgnąć opinii osoby kompetentnej, co do przewożonych gatunków roślin i ich wymogów transportowych. Niektóre z gatunków bardzo dobrze znoszą przewóz np. gerbery, chryzantemy i goździki. Słabiej transport znoszą na przykład frezje. Dlatego dobrym zabezpieczeniem dodatkowym jest folia polietylenowa, która chroni kwiaty przed utratą wody.

Bus chłodnia - PRZYGOTOWANIE DO TRANSPORTU KWIATÓW

Auto przed odbiorem roślin powinno zostać dobrze przygotowane do ich przewozu. Jest kilka rzeczy, na które szczególnie należy zwrócić uwagę podczas przygotowań. Mianowicie w chłodni powinno być czysto. Oznacza to, że w środku nie powinny znajdować się inne materie organiczne, czy pozostałości z poprzedniego transportu. Szczególną uwagę należy zwrócić na warzywa, np. pomidor, papryka, seler i owoce, których nie powinno przewozić się razem z kwiatami, ze względu na wydzielany etylen. Dobrze jest też zastosować preparat absorbujący etylen, który umieszcza się w opakowaniach.

Należy również zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu przed wyruszeniem w trasę, a także sprawdzić szczelność komory i wentylacji. Kolejną rzeczą jest przygotowanie i zabezpieczenie transporterów dla roślin (w momencie pakowania kwiatów do wnętrza chłodni). Czynności te wyeliminują potencjalną możliwość uszkodzenia roślin w skutek mechaniczny (połamanie), czy poprzez zaparzenie. Należy również pamiętać, że kwiaty trzeba stopniowo przyzwyczajać do temperatury pokojowej żeby nie doprowadzić do szoku termicznego.

Jeśli potrzebujesz firmy, która nie zostawi Cię na lodzie - zapraszamy do współpracy. U nas wynajmiesz auto chłodnie zarówno na krótko, jak i długoterminowe użytkowanie.