Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu tel: +48 512 044 110 mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

NACZEPA CHŁODNIA - JAK KUPIĆ UŻYWANĄ NACZEPĘ CHŁODNIĘ I NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ?

Naczepy chłodnicze (naczepa chłodnia) są bardzo często poszukiwane przez firmy prowadzące różnego rodzaju działalność z branży gastronomicznej, transportowej i przewozowej. To właśnie one realizują transport różnego rodzaju produktów spożywczych, które muszą być przetrzymywane w chłodzie. Mowa tutaj o produktach takich jak mięso i wędliny, nabiał, gotowe dania zamrożone, mrożonki ogólnie, lody i wiele innych. Jak kupić używaną naczepę chłodnię, szczególnie jeżeli dopiero stawia się swoje pierwsze kroki w branży transportowej, a temat wyboru naczepy jest po prostu mało znany?

Używane izotermy - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Zakup używanej naczepy to naprawdę bardzo duża sprawa. Po pierwsze to duży wydatek dla każdego, kto chce nabyć tego typu rzecz. Po drugie jak dobrze wiadomo sprzedawcy używanych samochodów czy naczep nie zawsze do końca dzielą się tym, jaki jest rzeczywisty stan techniczny tego sprzętu.

Kupując naczepę trzeba zwrócić uwagę na ważność jej certyfikatu FRC. Jeżeli naczepa chłodnia nie będzie miała wyżej wymienionego, ważnego certyfikatu, po prostu nie będzie można nią przewozić żywności. Informacja o ważności takiego certyfikatu znajduje się najczęściej na naklejce umieszczonej na naczepie. Najczęściej certyfikaty te są wydawane w nowych chłodniach na okres 6 lat. Po tym czasie trzeba je odnawiać. Warto zatem zwracać uwagę na naklejki i przeanalizować je na przykład w obecności kompetentnej osoby. To naprawdę pomaga i chroni przed zakupem naczepy nienadającej się do przewozu produktów spożywczych.

AGREGAT

Kolejny tak naprawdę jeszcze ważniejszy punkt to sprawdzenie samego agregatu. Agregat jest tak naprawdę najdroższym elementem wyposażenia naczepy chłodniczej. Niestety bardzo często zdarzają się oszustwa polegające na podmianie agregatów chłodniczych na starsze. Jednym słowem kupuje się w miarę nową naczepę, jednak jej chłodnicze serce, czyli agregat, jest już mocno zużyte, ponieważ jest dużo starsze niż sama naczepa. Warto zatem poświęcić chwilę na sprawdzenie agregatu. Trzeba się zatem upewnić, że został wyprodukowany wtedy, co sama chłodnia. Innymi słowy - nie został podmieniony na bardziej zużyty model.

Jak sprawdzić agregat? Dobrą praktyką jest poproszenie właściciela naczepy o pokazanie umowy zakupu agregatu. Jeżeli nie ma możliwości dokonania wglądu w taką umowę, oczywiście nie wszystko stracone i nadal można go sprawdzić. Trzeba wtedy znaleźć tak zwaną tabliczkę znamionową i zrobić jej zdjęcie, a następnie wysłać do serwisu agregatów chłodniczych lub punktu sprzedaży.

W ten sposób można odszyfrować rok produkcji agregatu. Serwis może sprawdzić historię danego agregatu, podobnie jak sprawdza się historię serwisową auta po numerze VIN. I chociaż to wszystko wymaga poświęcenia chwili czasu, naprawdę bardzo się opłaca ewentualnemu nabywcy.

Na jaki agregat warto się zdecydować?

Warto poświęcić jeszcze chwilę na przeanalizowanie samego agregatu. Dobrze jest wybrać model posiadający osobny silnik elektryczny, szczególnie jeżeli samochód z naczepą chłodniczą będzie transportowany na przykład promem. Poza tym agregat powinien być wyposażony w drukarkę, aby kierowca po rozładowaniu ładunku mógł wydrukować raport temperatury chłodzenia towaru podczas transportu.

Przed ostatecznym zakupem trzeba jeszcze po prostu sprawdzić samo działanie agregatu, czyli jak szybko chłodzi on wnętrze naczepy. Tak naprawdę spadek temperatury do minus 20 stopni Celsjusza powinien odbywać się w ciągu kilkunastu minut, nawet w przypadku bardzo wysokich temperatur na zewnątrz.