Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu tel: +48 512 044 110 mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

IZOTERMY A CHŁODNIE– JAKIE SĄ RÓŻNICE?

Chłodnia to ogólne określenie dla przestrzeni, cechujących się dobrą zdolnością do utrzymywania niskich temperatur. Mogą być to zarówno pomieszczenia gospodarcze, jak i samochody, tak zwane auto chłodnie, które z powodzeniem wykorzystywane są w transporcie przemysłowym. Jednak to nie koniec możliwości, gdyż w transporcie produktów wymagających odpowiednich temperatur, zastosowanie znajdują również izotermy. Nie dla każdego jednak jasne jest, czym właściwie są izotermy oraz jakie mają konkretne zastosowanie. Czym więc różnią się izotermy od typowych chłodni? I na które rozwiązanie lepiej jest postawić? Oto kilka istotnych informacji dotyczących zastosowania chłodni i izoterm w transporcie!

CZYM SĄ IZOTERMY?

Izotermy to środek transportu z nadwoziem (ściany, dach, podłoga, drzwi) wykonanym z materiałów termoizolacyjnych. Oznacza to, że wymiana ciepła pomiędzy jego wnętrzem a otoczeniem jest ograniczona. Wyróżnia się dwa typy izotermicznych środków transportów na podstawie rodzaju izolacji ciepła danego nadwozia (wyraża się ją poprzez wartość globalnego współczynnika przenikania ciepła k [W/(mK)]) – są to:

  • typ N – izotermiczne środki transportu z normalną izolacją – k= 0,7 W/(mK)
  • typ IR – izotermiczne środki transportu ze wzmocnioną izolacją – k = 0,4 W/(mk)

Izotermy zapewniają temperatury w środku zabudowy powyżej 0 stopni Celsjusza. Izotermy z izolacją normalną powinny być wyposażone w izolację, która jest wykonana z materiału o grubości odpowiadającej wymaganiom termoizolacyjnym. Zazwyczaj wynosi ona 40 mm.

Chłodnie – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Chłodnie to środki transportu, które są wyposażone w indywidualne (bądź wspólne dla wielu środków transportu) mechaniczne źródło chłodzenia. Urządzenie, które generuje taki chłód może być sprężarką bądź urządzeniem absorpcyjnym. Dzięki nim jest możliwe schłodzenie wnętrza takiej chłodni przy temperaturze o średniej wysokości 30 stopni Celsjusza, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej temperatury na poziomie, który jest określany według klasy od A do F.

Wskaźnik przechodzenia ciepła („k”) w chłodniach klasy B, C, E i F nie powinien mieć wyższą wartość niż 0,4 W/(mk). 

Temperatury wnętrza chłodni według klas:

  • A – od +12 stopni do 0 stopni
  • B – od +12 stopni do -10 stopni
  • C- od +12 stopni do -20 stopni
  • D – 0 stopni
  • E - -10 stopni
  • F - -20 stopni

Chłodnie czy izotermy - co lepiej wybrać?

Lepiej postawić na chłodnie czy może izotermy? Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim długość dystansu, jaki ma być pokonany oraz rodzaj transportowanych produktów . Chłodnie najlepiej sprawdzają się w przypadku długich, czasochłonnych tras. Z kolei izotermy są idealne dla krótkich oraz średnich dystansów.

Skorzystaj z naszej oferty autochłodni na wynajem i nie tylko - działamy na terenie Poznania.